Néhány jó tanács vízre szállás előtt

 Néhány jó tanács egyéni vízre szálláshoz


Érthető, ha csalogat a napfény és az egyre kellemesebb hőmérséklet, hogy vízre szállj és kipróbáld talán az új szerzeményed az ősz/tél folyamán beszerzett vadonatúj csodadeszkádat, mégis felhívnám a figyelmedet néhány fontos dologra mielőtt nekivágsz a nagy útnak. 

Először is, supon sem javasolt egyedül túrázni, ahogy más szabadtéri/vizi sport esetében sem javasolják.

Mindenképpen javasolnám, hogy néhány alkalommal vegyél részt szervezett túrákon, csatlakozz tapasztalt túravezető és sup oktató által szervezett kalandokhoz, ez segít az eligazodásban és még hasznos tanácsokkal is ellát a jövőbeni supos kalandjaid biztonságos és örömteli megéléséhez.

Szóval, ha teheted menj társasággal evezni, amúgy is kiváló szabadidős program, (egyébként úgysem lehet beülni most kávézni sehova sem) másrészt a jó levegőn vagy a természetben, azaz ennél jobb helyen nem is tudnál lenni. 

Ámbár van olyan helyzet amikor egyedül szeretnél lenni, a gondolataiddal, a természettel vagy éppen amiatt mert nem tudsz senkivel sem összehozni egy megfelelő időpontot. Ha mindenáron egyedül mennél a vízre, légy sokkal körültekintőbb! Nem lesz senki aki észreveszi, ha vízbe pottyansz, ha bármi történik a deszkáddal, neked kell megoldanod minden váratlan feladatot. 

Néhány tanács : 

1 Nézd át a felszerelésed 

Legyen sérülésmentes a deszkád és az evezőlapátod - ha több részből álló eveződ van, győződj meg róla, hogy minden részét rögzítettél, kellemetlen lenne, ha egyszer csak elhagynád az evezőlapát tollát vagy a markolatát. 

2 Készülj fel az útvonalból 

Mielőtt elindulsz nézd át az útvonalat merre szeretnél haladni, hol vannak kiszállási lehetőségek útközben. Nagyon fontos, hogy oszd meg valakivel az útvonaladat mielőtt elindulsz, a legjobb, ha követést állítasz be akár a messengeren is van ilyen funkció, amit 60 percenként újra kell indítani vagy személy szerint én a Strava applikációt használom, amivel tudom mérni a teljesítményem, rögzíti az útvonalat és még megjelölhetek valakit aki tudja követni a pozíciót. 

3. Must have - azaz mindenképpen legyen nálad egy vízhatlan zsák

Amiben legyen egy váltás ruha, törülköző, folyadék és energia (gyümölcs, energiaszelet, keksz, csoki stb. ) Nem készül senki sem vízbe pottyanni főleg még kora tavasszal vagy késő ősszel amikor a víz hőmérséklete nem igazán fürdésre alkalmas, de shit happens - mondaná a művelt angol - szóval készüljünk fel mindig a legrosszabb forgatókönyvre, hogy ne érjen minket soha meglepetés...inkább vigyük haza a váltóruhát tízszer is szárazon, mint egyszer ne legyen velünk és a 10-12 fokos külső hőmérsékletben kint a vízen percek alatt megfázzunk. 

4. Biztonság, biztonság, biztonság = leash és mentőmellény

Eddigi tanácsok is mind mind a biztonságról, az elővigyázatosságról szóltak, de nem elég ezerszer is hangsúlyozni, hogy a leash (szörfpóráz) és a mentőmellény mindig legyen rajtad! 

5. Telefon

Egyébként a SUPnak az egyik lényege, hogy távolodj el a digitális világtól de ha egyedül mész supozni akkor mindenképpen legyen nálad telefon, sőt még egy külső akksi és töltőkábel is hasznos lehet, ha útközben lemerülnél. (a helyzet megosztások miatt az akksi gyorsabban merül, hideg időben szintén)

Jobb ha vízhatlan tokban tartod a telefont ami aztán lehet a vízhatlan zsákban, felerősítve a deszkára, a nyakadban, zsebedben stb. bárhol ahol biztonságban van. 

Ne szennyezzük a környezetet egy vízbe pottyantott telefonnal és magunknak se okozzuk ezzel bosszúságot.

Bocsi, ha túl szigorúra sikeredtek a tanácsaim, mint mindenhol itt is nagyon fontos a felkészültség és a biztonsági tanácsok betartása, így, ha váratlan helyzetbe is kerülsz, értékes perceket spórolhatsz, mert felkészülten tudsz reagálni, ami sokszor akár életmentő is lehet. 


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Tippek: 9+1 hiba amit újoncként érdemes elkerülni

Néhány fontos tudnivaló vízre szálás előtt avagy a kérdések amik felmerülnek mindenkiben az első SUPozás előtt